Umělá inteligence (AI) změní svět, jak ho známe. Definitivně. A není to klišé. S rozvojem AI jsme svědky technologické revoluce, kterou můžeme bez nadsázky přirovnat k tak velkým historickým momentům, jako jsou vynález knihtisku, elektřiny nebo internetu. S jedním rozdílem. Tyto jmenované technologie se k lidem dostávaly postupně a trvalo jim poměrně dlouho, než se staly všudypřítomnými.
AI přichází jako blesk z čistého nebe. Kde je elektřina a internet, tam je také AI. Proto jsme vytvořili videokurz, který posíláme do škol. Jeho cíl je jasný: pomoct žákům připravit se na rychlý technologický svět, ve kterém budou žít.
Budoucnost (ne)práce s AI
Vědci se dlouho domnívali, že automatizace, robotizace a AI začne zastupovat (nebo dokonce nahrazovat) manuální a opakující se práce nebo činnosti. Například z pohledu továren je logika jasná. Zatímco pracovník požaduje mzdu a dovolenou, automatizovaná pracovní linka pracuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. A nechce za to mzdu ani dovolenou. Firmy a továrny si dokážou rychle spočítat, že se jim vyplatí některé práce a činnosti automatizovat, zaplatit vstupní investice a zvýšit zisky.
Jenže se stalo něco, co všechny překvapilo. Z čista jasna se objevila tzv. generativní umělá inteligence (GAI), která umí tvořit obsah. Text, obrázky, videa nebo jiná multimédia. A kterou dokáže obsluhovat každý. Protože nástroje GAI, mezi které patří například chatboti jako ChatGPT, Copilot nebo Gemini, ovládáme jen jednoduchým chatovacím oknem a naším přirozeným jazykem.
Takže každý, kdo dokáže napsat text na klávesnici, může začít využívat nástroje GAI ve svůj prospěch. A dokonce nemusíme ani psát. Stačí si s nástroji povídat. Každý z nás má na dosah ruky nástroj, který dokáže zastoupit řadu tvůrčích profesí a který nám může posloužit jako virtuální kolega nebo expert z libovolného oboru.
A to je obrovská změna hry! Znamená to, že i tzv. psychické a kreativní profese se otřásly v základech. Překladatelé. Copywriteři. Grafici. Programátoři. A další profese, které něco tvoří na počítači. Těm všem dokáže GAI konkurovat. Mnoho profesí projde velkou proměnou. Nástroje GAI dokážou vytvořit ledacos ve vysoké kvalitě. A pokud dnes něco neumí, je jen otázkou času, kdy to umět budou.
Představte si, že nemusíte umět programovat, ale můžete vytvořit program. Prostě jen nástroji GAI řeknete: napiš mi program, který bude dělat tohle a tohle. V takto proměnlivém a svým způsobem nejistém světě se musíme naučit žít a hledat svoji přidanou hodnotu.
Přidejte se k nám!
Rádi objevujete digitální svět a chcete získat více tipů? Staňte se součástí skupiny Digitální doteky na Facebooku, aby vám nic nového neuteklo. Pojďme být v kontaktu!
Chci do komunityKritické myšlení a deepfake
V českém školství se pohybujeme a vidíme, že školy GAI řeší. Musí. I ony totiž budou muset proměňovat svůj charakter a zvyklosti. Najednou nedává smysl zadat žákům napsat esej, protože jim skvělou vytvoří chatbot do pár vteřin. Najednou stačí mobilem vyfotit příklad, nahrát fotku do správného nástroje a on už ho za nás vypočítá. Najednou si můžete z chatbota udělat učitele angličtiny, který sleduje vaše chyby a pomáhá vám se zlepšovat.
Ale taky jsme se ocitli ve světě, kde už nedokážeme jako lidé rozpoznat realitu od fikce. Důkazem je i nedávný test, který připravily Seznam Zprávy. Lidé si mohli vyzkoušet, jestli dokážou rozpoznat opravdovou fotografii od fotografie vytvořené nástroji GAI. A výsledkem bylo, že vygenerované obrázky mohou být tak realistické, že nemáme šanci. Jen tipujeme. To může být nebezpečné z pohledu tzv. deepfake. Vytvořit podvodné video kohokoliv, jak říká cokoliv, je otázkou pár minut.
Dovednosti jako kritické myšlení nebo kreativita, tedy schopnost přizpůsobit se svému prostředí, nebo podnikavost, budou důležitější, než kdy dřív. A právě to musí školy žáky učit.
Interaktivní videokurz GeneraceAI
Společně s naším týmem jsme se rozhodli, že školám pomůžeme a připravíme vzdělávací obsah, který v Česku doposud není: interaktivní videokurz, díky kterému se tato technologická revoluce dostane k obrovskému množství žáků. Videokurz jsme nazvali GeneraceAI. A každý učitel ho může zcela zdarma a bez obav přinést do své třídy. Je určen žákům 8. a 9. tříd nebo odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií.
Videokurz GeneraceAI má jasný cíl: naučit žáky přemýšlet tak, aby dokázali v technologické přítomnosti i budoucnosti obstát a žít spokojený život. Učí se přemýšlet o tom, jaké přínosy i rizika AI do našich životů přináší. Předáváme jim aktivní, ale zodpovědný, digitální způsob přemýšlení.
Hlavní tváří videokurzu je influencer Svatopluk Barek. Za vývojem a learning designem stojí naši dobří parťáci z e-learningového studia Educasoft. Mrkněte i na video, které zachycuje, kolik práce všeho druhu se za rok stalo:
Obsah videokurzu GeneraceAI
Ve videokurzu GeneraceAI se můžete kromě Svatopluka Barka potkat nejen s dalšími youtubery jako Lukefry, Natyla nebo třeba Segment, kteří jsou mezi žáky velmi oblíbení, ale i osobnostmi z oboru AI jako Jan Romportl, Tomáš Mikolov, Michal Pěchouček či Dita Malečková. Společně jsme rok pracovali, abychom žákům mohli přinést tento vzdělávací obsah:
- Úvod do světa AI
- Jak funguje AI
- Jak (ne)využívat AI
- Rizika spojená s AI
- Budoucnost s AI
Okruhy jsme si nevymysleli. Udělali jsme poctivý průzkum mezi školáky, do kterého se zapojilo 2000 žáků napříč celou Českou republikou. Zjistili jsme si, jak o AI přemýšlí, co si myslí, nebo čeho se bojí. V datech jsme například viděli, že dívky se domnívají, že toho o AI ví méně i to, že se změn spojených s AI více bojí. Zmapovali jsme si očekávání žáků, jejich dosavadní znalosti, zkreslení a obavy. A na to dále reagovali.
Jedním z expertů byla i Petra Kudrna Sobková, která žákům přinesla téma digitální rovnováhy v éře AI. To je moc důležité, protože nápor na naši psychiku a osobní motivaci bude obrovský:
Rozmanité aktivity všeho druhu
Videokurz GeneraceAI je navržen tak, aby s ním žáci museli aktivně pracovat. Připravili jsme celkem 37 interaktivních cvičení. Ta slouží k tomu, abychom aktivovali kreativní myšlení žáků, aby si něco zkusili, natrénovali a mohli lépe přenést získané znalosti z videokurzu do dlouhodobé paměti.
Soutěž pro školy
Abychom školy namotivovali se o téma AI aktivně zajímat, připravili jsme také soutěž o hodnotné ceny. Každý vyučující má příležitost využít náš videokurz ve výuce, vytvořit týmy žáků, vytvořit s nimi kreativní výstupy a zaregistrovat je do soutěže.
Při plnění soutěžní výzvy se žáci musí zamyslet nad místem, kde žijí. Pojmenovat společenské problémy, které jejich region má. Navrhnout, jak by v blízkém časovém horizontu mohla AI pomoct tyto problémy řešit. A vše zpracovat do kreativního výstupu: videa, podcastu nebo komiksu.
Žáci tedy při plnění výzvy musí projevit přesně ty dovednosti, které budou ve svém životě potřebovat. Zvídavost. Podnikavost. Kritické myšlení. Kreativitu. Týmovost. Soutěž bude vyhodnocena ještě v aktuálním školním roce (v červnu 2024).
Závěrečná motivace
Dostáváte do rukou unikátní materiál. Ať už vyučujete žáky 8. a 9. ročníků nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia, podívejte se na stránky videokurzu GeneraceAI a zužitkujte ho ve výuce. Nepřehlédněte také naše kurzy pro vyučující, jak si díky AI zjednodušit pracovní život. A pokud stále váháte, pusťte si také video Davida Kudrny, ambasadora GeneraceAI pro školy: