Zpět

Jak se prospat k dobrým nápadům

digitální produktivita digitální rodičovství kreativita

Není novinkou ani překvapením, že dobrý spánek má báječný vliv na náš lidský organismus. A také naopak, jak se můžeme dočíst, nedostatek spánku oslabuje imunitní systém, narušuje optimální hladinu cukru v krvi, způsobuje zvýšený krevní tlak nebo kardiovaskulární onemocnění.

I když je spánek, na rozdíl od cvičení, nenáročnou aktivitou, odpíráme si ho a svým způsobem se mu také bráníme. Touto dobrovolnou spánkovou prokrastinací se také lišíme od ostatních živočišných druhů. Spánek má přitom zásadní vliv nejen na naše zdraví, ale také naší schopnost učení se nebo kreativitu.

Frankenstein i píseň Yesterday

Víte, co mají společného román Frankenstein, slavná píseň Yesterday nebo třeba Mendělejevova soustava prvků? Jedná se o díla, která údajně vznikla ve spánku. Jinými slovy se jejich autorům zdála ve snu a oni si je po probuzení pouze zaznamenali.

Podle knihy Proč spíme má spánek důležitou roli v rozvoji kreativity. Ve fázi tzv. REM spánku totiž dochází ke kreativnímu zpracování informací a náš mozek dokáže hledat mezi informacemi i vzdálenější souvislosti, které bychom si v bdělém stavu neuvědomili.

Možná jste i vy zažili ten pocit, že jste se v práci snažili něco vymyslet nebo vyřešit, ale nic vás nenapadlo. Zatímco druhý den ráno vás bez jakékoliv námahy napadlo řešení. Ráno moudřejší večera! Spánek splnil svůj účel.

V uvedené knize si můžete přečíst o experimentech, které toto tvrzení vědecky dokládají. Když víme proč je spánek důležitý pro kreativitu, prozkoumejme společně faktory, které kvalitu spánku ovlivňují. Jak s nimi souvisí digitální technologie?

Poutač: Facebook

Přidejte se k nám!

Rádi objevujete digitální svět a chcete získat více tipů? Staňte se součástí skupiny Digitální doteky na Facebooku, aby vám nic nového neuteklo. Pojďme být v kontaktu!

Chci do komunity

V hlavní roli adenosin a melatonin

Zatímco o melatoninu se mluví hojně, adenosin je pro spánek stejně důležitý. I jeho potlačování přitom často souvisí s technologiemi. Pro spánek jsou důležité dva základní faktory: náš cirkadiální rytmus a hladina adenosinu.

Cirkadiální rytmus si můžeme představit jako naše vnitřní biologické čtyřiadvacetihodinové hodiny. Melatonin funguje v našem těle jako kurýr, který přináší našemu mozku a tělu zprávu, že je čas jít spát.

Pokud před spánkem používáme technologie s displeji, které vyzařují modré světlo, naše tělo dostává signál, že je stále den. Právě proto se melatonin do těla nevylučuje. Je také důležité říct, že jeho vylučování je pozvolné. Proto nám někdy (i dlouho poté co odložíme mobil), nejde usnout.

A nyní k adenosinu. Jeho hladina v našem těle roste s každou hodinou, kdy jsme vzhůru. Ve večerních hodinách pak začne vytvářet tzv. spánkový tlak. Také ten jsme se naučili ošálit. My dospělí kávou, děti a dospívající energetickými nápoji. Oba nápoje totiž obsahují kofein, který dokáže v našem mozku obsadit receptory určené právě adenosinu.

Proto se cítíme svěží i ve chvíli, kdy bychom za normálních okolností byli unavení. Oddalování spánku přitom obvykle nemá racionální důvody. Nezřídka souvisí právě s používáním digitálních technologií (večerní vyřizování e-mailů, sledování sociálních sítí, hraní her). Co s tím? 

Věděl to už Tomáš Baťa

Dobrý spánek je také jedním z témat knihy Inspirace Baťa. Pokud byste si z ní měli odnést jediné Baťovo pravidlo, pak je to pravidlo 8-8-8. Tedy osm hodin práce, osm hodin seberozvoje a především osm hodin spánku. Právě délka spánku je důležitá. Pokud si z jakékoliv její fáze ubíráme, je to jako bychom stavěli dům, ale žádnou stavební práci nikdy nedotáhli pořádně dokonce. I když to možná neuvidíme hned, časem se to na domě projeví. A s naším tělem je to stejné. Abyste docílili kvalitního spánku, je potřeba udělat několik kroků.

Například nahradit večerní sledování displejů čtením papírové knihy nebo časopisu. Díky streamovacím platformám už nejsme nuceni sledovat oblíbený seriál v čase, který nám určí televizní program. Využijte toho ve prospěch kvalitního spánku. A zamyslete se nad uspořádáním večerních aktivit.

Závěrečná motivace

Knihy Proč spíme a Inspirace Baťa nám v mnohém změnily pohled na spánek. Ačkoliv se jako lidstvo dlouhodobě snažíme potlačovat spánek, digitální technologie posunuly spánkovou prokrastinaci na zcela novou úroveň. I proto jsou tato témata součástí našeho kurzu Digitální produktivita.

Nezbývá nám tedy, než se zastavit, zamyslet nad spánkovými zlozvyky a zapracovat na přínosných návycích. Možná to zpočátku nebude snadné, ale pokud vytrváte a z pravidla se stane návyk, projeví se to příjemně nejen na vašem zdraví, ale také pracovních výkonech.

Předchozí článek Další článek