Zpět
Kyberkurz: Recenze

Kyberkurz.cz: recenze absolventa

kybernetická bezpečnost

Jsem specialista kybernetické bezpečnosti! Od 13. května do 17. června 2024 jsem navštěvoval Kyberkurz.cz, který mi pomohl v dalším kariérním rozvoji. V tomto článku sepíšu své pocity a dojmy ze 180 hodin výuky pro ty, kdo přemýšlí, že se do Kyberkurzu také přihlásí. Sám jsem se některých věcí obával, proto budu rád sdílet zkušenosti, abych ostatním pomohl.

Kyberkurz: Recenze

Kyberkurz, studium a rekvalifikace v kybernetické bezpečnosti

Kybernetická bezpečnost je obor s velkou budoucností, protože digitální technologie a internet pronikly do všech odvětví a průmyslů. I proto poměrně často vidíme v médiích, jak to může dopadnout, když je bezpečnost těchto technologií narušena. Případy, kdy v nemocnici nefungoval po kybernetickém incidentu ani rentgen, jsme zažili i u nás České republice.

Problém je, že specialistů, kteří kybernetické bezpečnosti rozumí a dokážou pracovat na tom, aby se podobné incidenty nestávaly, je velký nedostatek. Kyberkurz má proto jasný cíl: vyhledat lidi, kteří mají o téma kybernetické bezpečnosti zájem a pomoct jim naskočit do vlaku trhu práce.

Pro někoho může být důležité i to, že Kyberkurz akreditovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako rekvalifikační kurz dle Vyhlášky č. 176/2009 Sb. V tuto chvíli je navíc možné ho uhradit z programu „Jsem v kurzu“ od Ministerstva práce a sociálních věcí / Úřadu práce. To je super, protože za podobné kurzy zpravidla vysolíte desítky, ne-li stovky tisíc. Kyberkurz je podle mě unikátní vzdělávací počin.

Manažer kybernetické bezpečnosti, nebo administrátor?

Kyberkurz je složen ze dvou obsahových částí: manažerské a technické. V manažerské části získáte dovednosti pro řízení bezpečnosti informací a kybernetické bezpečnosti v organizaci. Naučíte se myslet jako manažer kybernetické bezpečnosti a díky zkušenostem lektora z celého světa získáte dovednosti, na které byste jinak dlouho sami přicházeli.

Technická část je založena na experimentech a virtuálních laboratořích. Moc se mi líbilo, jak byly laboratoře připravené. Nejdříve jsme objevovali bezpečnostní nedostatky a zranitelnosti systémů, potom jsme se je snažili zneužít z pohledu útočníků a nakonec jsme provedli obranná opatření, aby to útočníkům příště neprošlo. Vyzkoušíte si tedy roli administrátorů i obranných a útočných hackerů.

Pokud vás zajímá, co přesně jsme v Kyberkurzu dělali, publikoval o tom jsem každý týden přehled na LinkedIn (1. týden, 2. týden, 3. týden, 4. týden, Závěr Kyberkurzu).

Kyberkurz: Obsah

Specialista kybernetické bezpečnosti můžeš být i ty

Rozhodně je Kyberkurz vhodný pro všechny, kdo už pracují v sektoru IT jako správci sítě, administrátoři atp. Získáte spoustu tipů, díky kterým můžete vaši firmu lépe připravit na kybernetické útoky a rozšíříte si obzory. V našem běhu ajťáci všeho druhu byli a vím, že si obsah moc pochvalovali. Pro nás začátečníky byla účast lidí z praxe super v tom, že přinášeli své postřehy.

Dále Kyberkurz doporučuji všem, kdo mají zájem o IT a rádi by v této sféře začali pracovat. Budete potřebovat běžné uživatelské dovednosti s Windows a alespoň představu o tom, jak vypadá příkazový řádek. Pokud slyšíte pojem příkazový řádek a vůbec nevíte, o čem je řeč, museli byste dohánět. Pokud si vybavíte alespoň staromódní okno, kam se píšou příkazy, tak budete muset dávat pozor, ale zvládnete to.

Jako začátečník neočekávejte, že budete po absolvování Kyberkurzu všemu, ihned a dokonale rozumět. Očekávejte, že budete mít přehled a solidní základ, na kterém se dá dále stavět. Záleží také na tom, jakým směrem se budete chtít po skončení Kyberkurzu vydat. Někomu bude nejbližší manažerská část, někomu technická část.

Myslím si, že není možné dělat všechno na výbornou v jedné osobě. Ale jako manažerovi se vám hodí vědět, co chtít po administrátorech, jaké útoky existují atp. Zkrátka se o kybernetické bezpečnosti budete umět informovaně bavit a budete schopni nastavovat realistické plány. Je taky fajn, že se dostanete do kontaktu s podobně smýšlejícími lidmi, na které se můžete i po Kyberkurzu obrátit.

Jak říkala spoluúčastnice Gabriela, Chtěla jsem získat cyber big picture, a to jsem dostala.“ Chci také zdůraznit, že zhruba polovina účastníků v našem běhu byly ženy. To je důležité. Nenechte se odradit stereotypy, že se ženy pro IT obory nehodí. Je to nesmysl a záleží jen na odhodlání.

On-line kurz kybernetické bezpečnosti

Lekce Kyberkurzu probíhají ryze on-line, ale jsou kompletně lektorované. Není to tak, že vám někdo jen zpřístupní kvanta materiálů, kterými se budete prokousávat při samostudiu. Každému, kdo o účasti v Kyberkurzu přemýšlí, doporučuji, aby si na všechny lekce udělal prostor v kalendáři.

Kyberkurz: Organizace on-line kurzu

Počítejte s tím, že vás Kyberkurz časově vytíží doslova na 100 %. Je to intenzivní, lekce trvají 6 nebo 8 hodin a lektoři čas maximálně využívají. Není to tak, že je lekce na oko vypsaná na 6 hodin, ale po obědě se to rozpustí. 

I když se počítá s tím, že budete příležitostně chybět a máte možnost výuku dohnat ze záznamu, nikdy to nebude to pravé ořechové.

Na druhou stranu jsem si všiml, že jsme obsah zvládali projít načas, nepřetahovali jsme a končili podle rozvrhu. To bylo důležité pro ty, kdo musí pro děti do družiny atp.

Kali Linux a virtuální laboratoře

Obecně platí, že nepotřebujete nic speciálního: vše potřebné pro virtuální laboratoře vám zařídí a pomohou zprovoznit lektoři. Budoucím účastníkům ale radím, aby si před začátkem Kyberkurzu opatřili alespoň dva plnohodnotné monitory. Oceníte to hlavně při laboratořích, které tvoří velkou část kurzu. Sám jsem Kyberkurz absolvoval s jedním monitorem a notebookem, bylo to minimum. Neumím si představit, že bych kurzem procházel jen s notebookem.

Na jednom monitoru potřebujete sledovat lektora, co a jak dělá, na druhém máte spuštěné virtuální laboratoře a pracujete s nimi. Do toho si kopírujete různé příkazy z chatu nebo společného dokumentu, který lektor založí. Pokud je to pro vás celé nové a budete příliš často přepínat, budete z toho zmatení a zamotaní.

Osobně jsem nebyl na práci s virtuálními počítači nebo třeba Kali Linux zvyklý, ale postupně jsem se do toho dostal. Myslím si ale, že začátek mohl být trošku plynulejší. Neznal jsem například klávesové zkratky, se kterými jsme pracovali. A protože jsem nepracoval na Windows, ale MacOS, některé zkratky mi fungovaly jinak.

Než jsem zjistil, jak nějaký znak nebo zkratku udělat, tak jsem byl pozadu o tři kroky ve cvičení. Pomohl by mi do začátku nějaký seznam často používaných zkratek, než si na to člověk zvykne.

Všechny tyto postřehy jsem ale pečlivě popsal a poslal lektorům. Věřím, že je do příštího běhu Kyberkurzu zapracují a začátek bude pro nováčky ještě o kousek hladší. Byli velmi otevřeni návrhům pro vylepšování.

Profesionální a přátelští lektoři

Lektoři byli přátelští a přitom vysoce profesionální. Osobně kvituji i jejich trpělivost se začátečníky, kteří se často doptávají na pro lektory nejspíš banální věci. Z doslechu od známých, kteří navštěvovali jiné IT kurzy z programu „Jsem v kurzu“, vím, že to není standardní. Stěžovali si například na to, že se jim lektoři nevěnovali nebo byli arogantní. To jsem u Kyberkurzu nepocítil a moc si toho vážím.

Kyberkurz: Lektoři

Sám jsem totiž řadu věcí objevoval od základu a nikdy jsem se nebál nebo nestyděl zeptat. U virtuálních laboratoří jsou lektoři připraveni vám poradit a pokud se do toho zamotáte tak, že ani rady nestačí, tak se k vám lektor připojí a pomůže vám to opravit.

Oceňují také to, že se nám lektoři věnovali celou dobu, bylo vidět, že si na účastníky kurzu vyčlenili dostatek prostoru. Nepůsobili dojmem, že si jen odskočili od jiné práce. Spíš naopak: kolikrát obětovali svou obědovou pauzu, aby něco opravili těm, kdo se při cvičeních ztratili.

Závěrečná zkouška pro rekvalifikaci v kybernetické bezpečnosti

Na webu Kyberkurzu je uvedeno, že vás lektoři na zkoušku připraví a kdo bude v průběhu kurzu pracovat, dávat pozor, ten si se zadáním poradí. Můžu říct, že to platí. Zkouška je složena ze dvou částí: teoretické a praktické. Teoretická část je shrnutí toho hlavního, co od lektorů zaznělo a pokud chcete do oboru kybernetické bezpečnosti naskočit, je potřeba se v těchto věcech orientovat.

Praktická část byla výběr z krátkých úkolů, které jsme trénovali v průběhu kurzu. Při laboratořích si vyzkoušíte i práci s různými nástroji a ty, se kterými se vám bude pracovat dobře, pro plnění zadání využijete. Nebojte se podpásovek, je to fér.

Pár dní po složení Kyberkurzu získáte Osvědčení o rekvalifikaci vzdělávacího programu rekvalifikačního kurzu, podle vyhlášky MŠMT č. 176/2009 Sb. a certifikát, kterým se můžete pochlubit třeba na sociálních sítích.

Kyberkurz: Certifikát

Kyberkurz: Shrnutí a hodnocení

Pokud na sobě chcete pracovat a máte příležitost, jděte do toho! Kyberkurz je dobrá volba, jak strávit měsíc svého života. Upřímně, 180 hodin výuky byla pořádná nálož a někdy jsem mlel z posledního, ale kdo zatne zuby, tomu se to vrátí.

Jestliže patříte do skupiny lidí, kteří by se do Kyberkurzu rádi pustili, ale bojí se průběhu a virtuálních laboratoří, věřím, že vám tento článek pomohl rozptýlit obavy.

Kdo má vůli, elán a ví, co si představit pod pojmem příkazový řádek, tomu lektoři poskytnou dostatek podpory, aby vše zvládl. Příští běh Kyberkurzu startuje už 30. 9. 2024. Na zdraví všem, kdo se nevzdávají!

Kyberkurz.cz
Kyberkurz: Závěr a zkouška
Předchozí článek Další článek