Zpět

TikTok? Spojili jsme síly s Jedním světem na školách

TikTok je komunitní zábavní platforma s prvky sociální sítě, která pochází z Číny. Mezi náctiletými lidmi si získala oblibu a dominantní pozici. Je to ale také platforma, která je z různých příčin považována za kontroverzní. Existují například důvodná podezření, že TikTok poškozuje soukromí a kybernetickou bezpečnost svých uživatelů.

Jeden svět na školách, významný projekt organizace Člověk v tísni, nyní publikoval materiály a aktivity pro učitele do výuky, které detailně pojednávají o TikToku a jeho bezpečnostních kontroverzích. Pokud jste učitel, myslíme si, že ucelenější shrnutí do výuky na toto téma jinde nenajdete.

Možná i vás překvapí, že není „jen jeden TikTok“. Na světě existují „dva TikToky“. Jeden pro Čínu a druhý pro zbytek světa. Jsou přitom diametrálně odlišné. Například děti v Číně mohou „svůj TikTok“ sledovat jen 40 minut denně v čase mezi 6:00 – 22:00. V materiálech se řeší třeba i to, že velká část dnešních náctiletých využívá TikTok jako primární vyhledávač informací a jsou popsány důvody, kdy a proč to není vhodné.

Ve videích portfolio expertů představuje žákům nejen důvody, proč může být TikTok pro jejich osobní soukromí a kybernetickou bezpečnost hrozbou, ale i makropohled na Čínu a to, jakým způsobem využívá digitální technologie pro řízení a upevňování totalitního režimu.

Děkujeme za důvěru se do tvorby výukových materiálů zapojit, sdílet naši expertizu a přidat ruku k dílu! Demokracie je totiž hodnota, kterou musíme chránit a ohleduplně pěstovat.

Máme pro vás tip!

Téma digitálního dětství patří k našim srdcovým. Přibližujeme digitální svět dětí dospělákům, aby mu lépe porozuměli. Na toto téma jsme připravili i kurz s názvem: Jak na technologie bez vzteku a breku. Je to užitečný kurz pro pracovníky ve vzdělávání nebo skvělý benefit pro vaše zaměstnance, kteří přemýšlí, jak k digitálním technologiím ve výchově přistupovat bezpečně a zdravě.

Předchozí článek Další článek