Zpět

TOP 10 projektů, které dětem pomáhají být v bezpečí online

David Kudrna

Digitální svět je pro děti plný příležitostí, ale i úskalí. S tím, jak děti rostou, se mění také rizika, se kterými se setkávají. Dobrou zprávou je, že Česko patří mezi evropskou špičku v oblasti prevence digitálních hrozeb a vzniká řada projektů, které dětem pomáhají využívat digitální technologie a internet bezpečněji a zdravěji. Rozhodli jsme se rodičům ušetřit čas a připravili jsme přehled projektů a aktivit, které hodnotíme jako kvalitní a zajímavé.

🦁 Online Zoo (3-5 let)

(Audio)kniha, která učí i nejmenší děti rozpoznávat online nástrahy – od kyberšikany po online predátory. Vše za pomoci příběhů party ze ZOO. Třeba tučňáka, který si svlékl frak, aby vyfotil selfie.

Odkaz na Online Zoo

📖 Kyberpohádky (3-5)

Popelka a otisk prstu, Šípková Růženka, chytrý zámek a robotická žába. Tradiční pohádky přizpůsobené moderní době, které přibližují i technické zákulisí technologií. (Audio)knihu namluvil Petr Stach, kterého určitě znáte z oblíbených kriminálek.

Odkaz na Kyberpohádky

🎭 Datová Lhota (6-8)

Atraktivní animovaná videa plná dobrodružství. Čeká vás cesta na se(r)ver nebo Kubova talkshow s počítačovým virem. Děti ani nepostřehnou, že se učí. A dospělí zjistí spoustu technických zajímavostí.

Odkaz na Datovou Lhotu

🎮 Interland (8-10)

Naučná digitální hra, kde děti cestují jako postava Internaut po různých místech. Postupně se učí se bezpečně sdílet obsah nebo odhalovat podvody. Zavítají i do Království laskavosti – protože i laskavost se je potřeba šířit.

Odkaz na Interland

🎲 Netknights (10-12)

Digitální desková hra, kde celá rodina prchá před zlounem a řeší kvízy z IT bezpečnosti a digitálního wellbeingu. Otázky jsou připravené tak, aby si děti připomněly všechny důležité zásady pro bezpečný a zdravý online život. Můžete si zahrát i ve verzi multiplayer!

Odkaz na Netknights

📺 Alenka v říši GIFů a Wifina (10-12)

Alenka v říši GIFů je seriál zaměřený na vliv sociálních sítí a nadužívání mobilů. Formát je přístupný i teenagerům, kteří rodičovské rady obvykle ignorují. Pořad Wifina přidává reportáže o technologiích a společnosti.

Odkaz na Alenku v říši GIFů

Odkaz na Wifinu

⚠️ Kybertabu (12-15)

Akční krátká videa, která se nebojí složitějších témat jako algoritmy, deepfake nebo ekonomie pozornosti. Skvělá vizuální stránka a odvaha pojmenovat i nepopulární fakta. To se nám na projektu líbí!

Odkaz na Kybertabu

Digitální doteky na Facebooku

Zveme vás do naší komunity!

Pravidelné tipy a doporučení

Novinky z digitální produktivity a IT bezpečnosti

Dlouhodobá podpora

Přidám se!

🎬 #martyisdead & annaismissing (15+)

Thrillerové minisérie zaměřené na kyberšikanu a zneužívání online. Marty má na ČSFD 81 %, Anna 78 % – skvělé hodnocení pro českou tvorbu. Navíc vzdělávací! Obě díla režíroval Pavel Soukup (Metoda Markovič: Hojer). Očekávejte realistickou podívanou, ze které někoho i zamrazí.

Odkaz na #martyisdead

Odkaz na #annaismissing

🕵️ Kybertest (15+)

Podvody na bazarech, v messengeru – prostě všude kolem nás. Tahle aktivita poskytne teenagerům fiktivní účet, fiktivní peníze a s každým neodhaleným podvodem se jim něco strhne. Skvělý způsob pro trénink pozornosti.

Odkaz na Kybertest

▶️ Youtuberská scéna (bonus)

Mezi teenagery šíří osvětu i někteří youtubeři. Mezi výrazné persony patří například Jirka vysvětluje věci nebo Lukefry. Příležitostně publikují o rozmanitých tématech online bezpečnosti. Touto cestou chceme podpořit jejich užitečnou tvorbu, která mnoha lidem pomáhá.

Podporujte a buďte otevření

Stejně, jako se mění hrozby, se kterými se děti setkávají, je třeba měnit i rodičovské vedení. Není dobré spoléhat na jednorázové aktivity. Nejdůležitější je budovat vztah založený na důvěře a respektu. Zajímejte se o to, co děti online baví, nechte si ukázat jejich oblíbené aplikace a hry. Buďte průvodcem, ne dozorcem.

Neodsuzujte věci, kterým nerozumíte, ale nechte si je vysvětlit nebo veďte konstruktivní dialog. Když děti budou vědět, že je neodsoudíte při první příležitosti, je větší šance, že vás osloví o pomoc, pokud narazí na problém. A to je zásadní.

Pozn.: Při tvorbě článku jsme se snažili čerpat z aktuálních zdrojů. Přesto se může stát, že některé informace nebo odkazy časem zastarají. Pokud objevíte něco neaktuálního, budeme rádi, když nás na to upozorníte a zapojíte se do revize textu.

Další doporučené zdroje

Rozcestník vzdělávacích materiálů NÚKIB

Interaktivní nástěnka Bezpečnost dětí na netu