Zpět

Detektivní kyberpříběh pro ZŠ Ludgeřovice 🕵️‍♂️

Celý den jsme strávili v ZŠ Ludgeřovice. Žákům 2. stupně jsme přivezli vzdělávací program se zaměřením na kybernetickou bezpečnost. A nebyl to obyčejný program!

Kdo hacknul Josefínu?!

Kybernetická bezpečnost je téma, které žáky 2. stupně obvykle zajímá a je jim blízké. Ale to nám nestačí! Usilujeme o jejich aktivní zapojení. Abychom dokázali žáky co nejvíce motivovat a vtáhnout do děje, zabalili jsme téma kybernetické bezpečnosti do detektivního příběhu náctileté Josefíny, který žáci řeší. Náš program jsme pojmenovali: Kdo hacknul Josefínu?!

Na začátku žáky rozdělíme do týmů s indiánskou přezdívkou jako například Pomatený lenochod, Utopený žralok nebo Divoký pštros. To je osmělí a objeví se první úsměvy. Poté jim postupně servírujeme příběh Josefíny, které někdo odcizil účty od důležitých a oblíbených internetových služeb. Žáci plní týmové úkoly a sbírají body. Díky nástrojům generativní umělé inteligence jsme také vytvořili hlasy postav, které do příběhu zasahují. Na žáky tedy svým hlasem promlouvají přímo hlavní hrdinové. Využíváme i poutavé vizuální ztvárnění.

Žáci si prohlubují znalosti a dovednosti kybernetické bezpečnosti zábavnou formou. Důležitá je pro nás také průběžná reflexe a sdílení zkušeností.

Úžasná atmosféra školy

O Ludgeřovicích jsme slyšeli jen dobré a s panem ředitelem jsme v kontaktu dlouho díky internetu. Byli jsme zvědaví, jaká bude jeho škola zevnitř. Po dni zde stráveném musíme panu řediteli vyseknout poklonu. Přidáváme několik postřehů, které nás zaujaly:

  • Krásná budova školy
  • Ve škole to žije a je tu hodně prostoru pro setkávání žáků
  • Žadný vizuální smog, ale svěží a elegantní design tříd i chodeb
  • Funkční a špičková technika
  • Místo zvonění upozornění příjemným tónem
  • Pozitivní ranní přivítání rozhlasem
  • Milý pedagogický sbor
  • Dobrá školní kuchyň a usměvavý personál

Žáci s námi navíc skvěle spolupracovali a byli šikovní. Opravdu jsme si to zde užili a nechtěli jsme pryč! Děkujeme za důvěru, pozvání a zase příště na viděnou!

Máme pro vás tip!

Rádi byste žákům ve vaší škole poskytli náš vzdělávací program Kdo hacknul Josefínu?! Napište nám a rádi se domluvíme na realizaci i ve vaší škole! Program je vhodný pro 6. – 8. třídy ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií.

Předchozí článek Další článek