Zpět

Jak dětem pomoct lépe se soustředit

digitální dětství digitální produktivita digitální rodičovství kreativita

Soustředit se na jeden pracovní úkol a dokončit ho, je v dnešní době neustálého vyrušování téměř nad lidské síly. Stav, který řada z nás zažívá každý den v práci, zažívají i děti. I ony čelí náporu informačního přetížení, tlaku na produktivitu i na to, že být neustále a pro všechny dostupný je normální.

V tomto příspěvku si řekneme, jakou roli v učení hraje dopamin, proč je potřeba rozlišovat mezi mělkou a hlubokou prací a odnesete si 10 praktických doporučení, která pomohou dětem k efektivnějšímu učení.

Za vším hledej dopamin

Slovo dopamin bývá často spojováno se sociálními sítěmi. Ačkoliv s nimi úzce souvisí, nejde se o žádnou novinku. Dopamin je chemická látka, která se nám tvoří v mozku a má zásadní význam pro vznik motivace, i dosahování cílů.

To souvisí také s odměnami. A odměnou nám může být cokoliv. Pocit štěstí když uběhnu maraton, ale i hodně lajků, které posbíráme u příspěvku na sociálních sítích. Vyplavování dopaminu při používání sociálních sítí, můžeme přirovnat k tvrzení, že i bez práce jsou koláče.

Proto se také tomuto druhu dopaminu říká tzv. levný dopamin. Problém je, že naše tělo nedokáže produkovat neomezené množství dopaminu, a pokud si jeho dávku vyčerpáme (právě na sociálních sítích nebo hraním počítačových her), na školní přípravu nám ho příliš nezbyde.

S nedostatkem dopaminu nastoupí únava, klesá soustředěnost a chybí zmíněná motivace. Z domácího úkolu se pak stává nekonečný příběh, který je trápením pro všechny zúčastněné.

Poutač: Facebook

Přidejte se k nám!

Rádi objevujete digitální svět a chcete získat více tipů? Staňte se součástí skupiny Digitální doteky na Facebooku, aby vám nic nového neuteklo. Pojďme být v kontaktu!

Chci do komunity

Rozlišujte mezi mělkou a hlubokou prací

Soustředit se ve světě, kde někdo 24 hodin denně bojuje o naši pozornost, není snadné. Proto je potřeba naučit se rozlišovat mezi mělkou a hlubokou prací.

Mělkou práci si můžeme představit třeba jako vykládání myčky nebo úklid pokojíčku, které víceméně úspěšně zvládnou děti i s hlasitou hudbou a průběžným kontrolováním mobilu.

Naproti tomu hluboká práce vyžaduje jejich plné soustředění a je mnohem citlivější na vyrušení. Jinými slovy, pokud je od domácí přípravy něco vyruší, trvá jim mnohem déle, než se k ní dokážou kognitivně vrátit.

Dodržujte doporučení pro hlubokou práci

Pojďme si nyní představit několik doporučení pro hlubokou práci, na které úspěšná domácí příprava stojí:

  1. Plánujte s dětmi čas na učení. Zjistěte, kdy je doma největší klid, aby se dítě mohlo věnovat práci a nebylo rušeno okolními vlivy.
  2. Vyhněte se skrytému multitaskingu. Rádio a televizi často používáme jako kulisu, ale náš mozek musí i s těmito podněty z okolí pracovat. Pamatujte na to.
  3. Ukliďte s dětmi pracovní stůl. Čím méně věcí na stole, tím méně rušivých vlivů, ke kterým utíká jejich pozornost.
  4. Čas od času udělejte digitální úklid. Pokud vaše dítě používá k učení počítač, tablet nebo mobil udržujte v něm pořádek. Čím méně nepořádku, ikon a aplikací mezi kterými dítě hledá tu správnou, tím lépe.
  5. Vsaďte na tzv. jednoúčelové zařízení. Učte dítě používat jen to, co nutně potřebuje ke splnění úkolu. Čím méně tříští svou pozornost a tok myšlenek, tím rychleji a efektivněji úkol dokončí.
  6. Naučte děti odložit při učení mobil. S mobilem je to jako s horkou žehličkou: nesahat! Zkuste dát mobil při učení do jiné místnosti. Pokud dítě mobil využívá k učení, omezte alespoň notifikace. Ručně nebo prostřednictvím režimu soustředění.
  7. Učte děti střídat práci a odpočinek. Člověk je efektivní pouze po určitou dobu, poté dochází k přepálení soustředění a začneme vyhledávat rozptýlení. Prokládejte hlubokou práci pauzami.
  8. Ukažte dětem, jak si udělat techfree pauzu. Pauza by pro náš mozek měla znamenat skutečnou úlevu, nikoliv příval dalších podnětů z messengeru a sociálních sítích. Naučte děti se protáhnout, procvičit oči a doplnit pitný režim.
  9. Vysvětlete dětem, proč je lepší hrát hry až po učení. Při hraní her se dětem do těla vyplavuje řada hormonů, které znemožňují soustředění. Proto je vhodnější aktivitou po hraní her pohyb, který hladinu hormonů urovná.
  10. Naplánujte s dětmi offline aktivity po učení. Po mobilu často saháme proto, že nás jednoduše nenapadá co jiného bychom mohli dělat. Pomozte svým dětem vytvořit offline program.

Závěrečná motivace

Nyní znáte řadu praktických tipů, jak dětem usnadnit učení. Druhý krok je na vás. Možná to zpočátku nebude snadné, ale pokud vytrváte a z pravidel se stane zvyk, ukážete dětem nejen jak se efektivně učit, ale také jak efektivně pracovat. A to je dovednost, která se jim bude do života hodit. A pokud vás tyto tipy zaujaly, prozkoumejte nabídku našich kurzů pro děti nebo pro dospělé, a řekněte o nás škole nebo třeba knihovně ve vašem městě, kde téma digitálních technologií probereme do hloubky.

Předchozí článek Další článek