Každé naše vyhledávání nebo návštěva webové stránky může být sledována, zaznamenána a dále analyzována. Nedělají to špióni, ale především tzv. trackery a různí roboti, kteří se našimi daty krmí a dále s nimi pracují. Výsledkem jejich práce by měly být přesnější a lepší služby pro nás.
Ochránit uživatelská data a soukromí na internetu není vůbec snadné. Údajně jsou v dnešní době data o uživatelích dražší než ropa. Ukážeme vám, jak robotům odevzdávat méně dat. V tomto příspěvku se zaměříme na možnosti tzv. anonymního režimu.
Co je (a není) anonymní režim
Anonymní režim je funkce webového prohlížeče (tj. například: Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox nebo třeba Safari), která přispívá k našemu soukromí při využívání internetu. Nenechme se ale ošálit líbivým slůvkem „anonymní“. Anonymní režim neposkytuje anonymitu směrem do internetu.
Je to funkce, která usiluje o to, aby v našem zařízení a webovém prohlížeči zůstávalo méně stop a dat o naší činnosti. Anonymní režim také žádá webové stránky, aby o nás data nesbíraly. Znamená to, že pokud surfujeme na internetu v anonymním režimu, tak:
- Neukládá do historie data o stránkách, které navštěvujeme
- Neukládá údaje, které jsme zadali do objednávkových a registračních formulářů
- Omezuje soubory cookies, které slouží k přizpůsobení obsahu, který se nám zobrazuje
Dá se říct, že webový prohlížeč díky anonymnímu režimu zapomene, co jsme na internetu dělali. Při zapnutí anonymního režimu býváme informování o tom, co se bude dít:
Jak anonymní režim zapnout
Anonymní režim nabízí téměř určitě i váš webový prohlížeč. Lišit se může názvosloví. Setkat se můžete s anonymním oknem, privátním režimem, inPrivate režimem nebo jiným podobným pojmenováním, které typicky najdete v menu. Využít můžete i klávesové zkratky, které anonymní režim rychle spustí:
- Ctrl + Shift + N (Google Chrome, Microsoft Edge)
- Ctrl + Shift + P (Mozzila Firefox)
- Cmd + Shift + N (Safari)
Pro bližší možnosti anonymního režimu vašeho webového prohlížeče doporučujeme navštívit oficiální nápovědu, kde zjistíte i nová vylepšení. Anonymní režim prohlížení můžete samozřejmě využít i na mobilních zařízeních.
Trendem poslední doby je ochrana otevřených anonymních oken na mobilních zařízeních. Pokud máme v anonymním režimu rozdělanou práci, opustíme ji a chceme se k ní vrátit, musíme se ztotožnit (třeba otiskem prstu, rozpoznáním obličeje atp.).
Přidejte se k nám!
Rádi objevujete digitální svět a chcete získat více tipů? Staňte se součástí skupiny Digitální doteky na Facebooku, aby vám nic nového neuteklo. Pojďme být v kontaktu!
Chci do komunityPříklady využití anonymního režimu
Anonymní režim prohlížení je nápomocný v různých situacích. Pro jasnější představu jsme některé sepsali:
- Kontrola odkazů pro sdílení: Pracujete s nástroji typu Google Workspace a potřebujete někomu nasdílet rozpracovaný dokument. Vytvořili jste odkaz pro sdílení. Pokud si otevřete anonymní režim a odkaz pro sdílení v něm otevřete, ověříte si, jestli bude mít daná osoba přístup i bez účtu Google nebo přihlašování se.
- Přihlašování na cizím zařízení: Jste na cizím počítači a potřebujete se přihlásit ke svým účtům. Pokud zapnete anonymní režim a přihlásíte se až v něm, získáte dvě výhody. První je, že po zavření anonymního okna budete ze služeb odhlášeni. Druhá je, že pokud uděláte botu (například napíšete heslo do kolonky uživatelské jméno), nebude se to v našeptávači ukazovat ostatním uživatelům. Nemusíte to tedy složitě řešit. A mimochodem: mrkněte také na náš článek o frázových heslech, které si budete lépe pamatovat.
- Objednávání dárků a plánovaní překvapení: Valentýn, Vánoce, výročí, narozeniny nebo něco jiného? Pokud chcete na internetu koupit dárek drahé polovičce, vyhledávejte a objednávejte v anonymním režimu. Určitě jste si všimli, že když nakupujete na internetu v obyčejném režimu, ukazují se vám později nápadné reklamy na vyhledávané produkty. Anonymní režim tomu zamezí a vaše překvapení ochrání.
- Obchodní jednání a prezentace: Jste na jednání s klientem. Potřebujete něco rychle vyhledat, ale trošku se bojíte, jaké reklamy vyskočí a co na vás prozradí. Anonymní režim vás od podobných trapasů uchrání, protože není spojen s vaší historií a preferencemi.
A nejen to. Stalo se vám při nakupování na internetu, že se u produktu podivně proměňovala cena? Je to jedna z neférových praktik internetových obchodníků. Z dat, která o nás při návštěvě webu získávají, dokážou odhadnout, že je zákazník nerozhodný. A začnou s cenou produktu pohybovat, zdražovat nebo naopak poskytovat slevy, aby nás přiměli k objednávce. V anonymním režimu se těmto manipulacím vyhneme.
Závěrečná motivace
Na internetu není nic zadarmo. Jen někdy neplatíme penězi, ale našimi daty. Naše data mají cenu. Anonymní režim prohlížení tento problém nedokáže vyřešit. Ani nám nezajistí anonymitu při využívání internetu. Může přijít vhod především v uvedených případech a podobných situacích. Spustit anonymní režim dá minimum práce, ale přináší zajímavé výhody, které stojí za to vyzkoušet.