Zpět

Jak si lépe pamatovat hesla

kybernetická bezpečnost práce s hesly

Každý, kdo chce využívat výhody a možnosti internetu, se musí popasovat s přihlašovacími údaji. Hesla jsou tu s námi více než 60 let. Když jsme pátrali po jejich původu, zjistili jsme, že údajně vznikly na americké univerzitě MIT.

Vědci si potřebovali rozdělit práci na počítači tak, aby si vzájemně nekoukali do rozpracovaných studií. A byť v dnešní době vznikají různá bezheslová řešení, která jsou příslibem komfortnějšího digitálního života, hesla s námi ještě dlouho budou.

Proč hesla trápí naši paměť

Z našich kurzů a akcí víme, že mnoho lidí tlačí hesla v botě. Mezi lidmi se také zažilo, že správné heslo musí nutně vypadat například takto: xKl5?sjHDH@JE3. Kdo se snaží dodržovat známou poučku, že bychom na internetu neměli v žádném případě používat jen jedno heslo pro všechny naše služby, rychle zjistí, že pamatovat si více hesel tohoto typu není žádná legrace.

Byť bychom naše ukázkové heslo mohli označit za nadstandardně silné vůči obvyklé praxi, zapamatovat si více takových není v podstatě možné. Kvůli tomu začneme hledat cestičky, jak si život usnadnit a vědomě nebo nevědomě snižujeme svoji bezpečnost v kyberprostoru.

Lidová představa o správné podobě hesla vznikla nejspíše proto, že hesla podobná těm z našeho příkladu, automaticky generují různé systémy. A my jsme je začali napodobovat.

Frázová hesla, cesta, jak si hesla lépe pamatovat

Na našich kurzech kybernetické bezpečnosti dáváme lidem, kteří si s digitálními technologiemi příliš netykají, ale musí s nimi pracovat, jednoduchou radu. Zkuste využívat tzv. frázová hesla!

Frázová hesla slouží jako paměťová pomůcka, díky které si nemusíme pamatovat nicneříkající komplikovaný řetězec znaků. Frázové heslo může vypadat například takto:

  • NoepvýpaBr,tedo15.st (Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do 15. století)
  • HrPrByPoVe2.Po13.st (Hrad Pernštejn byl postaven ve 2. polovině 13. století)

Pokud využíváme frázová hesla, pamatujeme si frázi, ze které heslo tvoříme a klíč, podle kterého to děláme. V našich ukázkách jsou to první 2 znaky z každého slova nebo pojmu.

Poutač: Facebook

Přidejte se k nám!

Rádi objevujete digitální svět a chcete získat více tipů? Staňte se součástí skupiny Digitální doteky na Facebooku, aby vám nic nového neuteklo. Pojďme být v kontaktu!

Chci do komunity

Závěrečná motivace

Frázová hesla pomohou těm, kdo mají se svými hesly neustále problémy, zapomínají je nebo potřebují mnoho pokusů, než heslo správně zadají. Pokud zvolíme vhodné fráze, budou obsahovat i obvyklé požadavky pro bezpečnost hesel (jako velká a malá písmena, číslice nebo speciální znaky).

A jestliže se nebojíte objevování nových technologií, sledujte i další digitální doteky. Příště se podíváme na zoubek tzv. dvoufaktorovému ověřování, které bezpečnost vašich hesel dokáže rapidně zvýšit.

Předchozí článek