Freelancing až po svatbě!

Poprvé jsme se potkali 1. 9. 2018. Víme to přesně, protože jsme spolu v tento den nastupovali na oddělení vzdělávání Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Zde jsme pracovali jako nejbližší kolegové a sedávali ve stejné kanceláři. S elánem jsme pracovali na společných vzdělávacích projektech. A hodně toho spolu zažívali.

Na zdi měli nástěnku úspěchů, kterou jsme rádi rozšiřovali. Byli jsme parťáci i oponenti, kteří si nic nedarovali a motivovali se být lepšími. Ale to byl jen začátek…

Chci znát celý příběh

Po několika letech se náš skvělý kolegiální vztah postupně měnil v přátelství a později v partnerství. Chtělo to pořádnou dávku odvahy. Právě proto, že jsme byli skvělí kolegové. Vše jsme vsadili na jednu kartu. Kdyby to nevyšlo, už by to nebylo jako dřív.

Jak nám to spolu půjde jsme si mohli ověřit velmi rychle, protože obratem začalo covidové šílenství. Než jsme se rozkoukali, několik let jsme strávili v karanténách. Ale naštěstí jsme zjistili, že nám to klape i s respirátory. Za dalších pár let nás osud přivedl do Litomyšle, kde jsme si řekli „ano“. Od té doby se sem rádi vracíme.

Po pěti letech na úřadě v nás stále více rostla touha dělat věci po svém. Ze svého přesvědčení. Pomáhat lidem s rozvojem digitálních dovedností. Učit, jak využívat silné stránky technologií a potlačovat ty stinné.

Také jsme se chtěli stáhnout z velkoměsta a užívat si výhod maloměsta. Trávit méně času v autě a více využívat možnosti digitální práce, které dnešní svět nabízí. Motivací bylo mnoho. Uchvátila nás i kniha Inspirace Baťa, která nám pozměnila pohled na práci a život.

Po pečlivém zvažování jsme se odhodlali a rozhodli stát nezávislými profesionály na volné noze (freelancery). Od té doby píšeme podnikatelský příběh vzdělávací značky Kudrna Sobková.

Máme odvahu a poslání

Záleží nám na místě, kde žijeme. Přispíváme k tomu, aby Česko prosperovalo a bylo státem pro budoucnost.

Konkurenceschopnost, zdravá demokracie, bezpečí a klid. Toho podle našeho názoru není možné docílit bez špičkového vzdělávání v digitálních technologiích.

Vlastní vzdělávací značka je pro nás víc než jen byznys. Je to příležitost, jak dosahovat našich ideálů. Tím, co děláme, posouváme naši společnost o kousek kupředu. Abychom zde jednou mohli strávit důstojné stáří a naše děti spokojené životy.

Co pro nás znamená freelancing?

Freelancing pro nás znamená příležitost žít podle vlastních svobodných pravidel. Tato svoboda ale musí být vyvážena disciplínou, sebeřízením a pevnou vůlí.

Freelancing je pro nás synonymem neustálého růstu a potřeby učení se novým věcem, protože jen tak můžeme dostát kvality našich služeb a naplňovat naše poslání.

V čem je pro vás freelancer lepší než firma?

Volba mezi freelancerem a firmou závisí především na potřebách vašeho projektu. Naším cílem není s firmami soutěžit. Naopak! Pokud je to potřeba, máme důvěryhodné firemní partnery, se kterými umíme spojit síly pro úspěch vašeho projektu.

Hlavní výhodou freelancerů je, že přesně víte, kdo bude za výsledek zodpovědný. Člověk, se kterým komunikujete a vyjednáváte nacenění spolupráce, je současně ten, kdo pro vás pracuje.

Není to tak, že na začátku jednáte se špičkovým obchodníkem, ale práci pro vás ve finále odvádí někdo, koho byste si možná sami nevybrali. Freelancer je pro vás bezpečně transparentní.

David Kudrna

Popularizovat a být digitálním lídrem

„Je léto 2018. Absolvuji Masarykovu univerzitu, kde jsem se stal specialistou na digitální technologie ve vzdělávání. Rozhoduji se, kam budou směřovat mé další kroky a vybírám si oddělení vzdělávání Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Chci ukázat, že státní správa může být inspirativním lídrem. Tvořím vzdělávací kurzy kybernetické bezpečnosti, které se stávají oblíbenými. Za kurz pro děti se mi podaří získat cenu za přínos českému vzdělávání. Mám radost, že se mi daří dělat státní správě dobré jméno i přes všechny překážky, které klade.

Absolvuji také půlroční program Digital leadership masterclass. Uběhnou čtyři roky a touha vydat se vlastní cestou je stále silnější. Postavit se na volnou nohu není snadné rozhodnutí. Ale naslouchám vnitřnímu hlasu a v roce 2023 začínám pracovat na vlastní vzdělávací značce.“

Medailonek k okopírování

David Kudrna je popularizátor digitálních technologií, lektor digitálních dovedností a Google certifikovaný trenér. Věří, že aby Česko bylo konkurenceschopnou, spokojenou a bezpečnou zemí, potřebuje špičkové vzdělávání v digitálních technologiích. Téměř 5 let působil na oddělení vzdělávání Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, kde byl jedním ze zakládajících členů. Díky tomu načerpal unikátní know-how a zkušenosti při vzdělávání v kybernetické bezpečnosti. Věnuje se také vzdělávání v dalších digitálních tématech, mezi které patří i AI. Podařilo se mu získat ocenění od široké veřejnosti za inovace v českém vzdělávání v soutěži Eduína a od Masarykovy univerzity za rozvoj informačního vzdělávání. Je spoluzakladatel vzdělávací značky Kudrna Sobková, která se specializuje na zážitkové vzdělávání pro rozvoj digitálních dovedností. Má za sebou spolupráce pro klienty, mezi které patří například Nadace O2, Nadace Vodafone nebo Nadace České spořitelny.

Petra Kudrna Sobková

Pomáhat digitálním vzděláváním

„Je září 2012. Začínám studovat sociální politiku a sociální práci na Ostravské univerzitě. Sama pocházím z Ostravska a chci porozumět lidem, jejich životním situacím a potřebám. Při studiu pochopím, že zvýšit kvalitu života mnoha lidí může vzdělávání.

Už při studiu se stávám lektorkou primární prevence ve školách a zaměřují se na technologická témata. To dělám až do roku 2018, kdy mě zaujme Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, který hledá posily na oddělení vzdělávání. Práci získávám. A spolu s ní i příležitost pracovat na vzdělávacích projektech národního významu, setkávat se s inspirativními lidmi a budovat si profesní reputaci.

Pak ale dostáváme nápad založit založit vlastní vzdělávací značku, který mě učaruje. Mám chuť a elán pomocí digitálního vzdělávání proměňovat svět k lepšímu.“

Medailonek k okopírování

Petra Kudrna Sobková je lektorka digitálních dovedností a designérka vzdělávacího obsahu. Pět let působila na oddělení vzdělávání Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, kde získala profesní reputaci a řídila vzdělávací projekty národního rozsahu. Propojuje kybernetickou bezpečnost s dalšími oblastmi jako digitální rovnováha a produktivita. Věnuje se také rozvoji digitálních dovedností dětí, dlouhodobě se zaměřuje na problematiku digitálního dětství a výchovy. Je spoluautorkou několika dětských knih o digitálních technologiích. Je také spoluzakladatelkou vzdělávací značky Kudrna Sobková, která se specializuje na zážitkové vzdělávání pro rozvoj digitálních dovedností. Má za sebou spolupráce pro klienty, mezi které patří například Národní pedagogický institut, Člověk v tísni, Sdružení Via nebo Centrum kybernetické bezpečnosti.

Partnerská energie

Slýcháme, že jsme skvěle sehraný tým. Platí to jak při tvorbě vzdělávacích produktů, tak na kurzech, které lektorujeme. Díky naší dynamice jsme měli také několikrát možnost zhostit se role moderátorské dvojice na pódiu i ve studiu za mikrofonem.

Odborná oponentura

Každý máme své zakázky a klienty, jsme zkušení odborníci. Poskytujeme si zpětnou vazbu a nastavujeme zrcadlo. I díky tomu jsou produkty, které pro vás tvoříme, lepší. Umíme si také pomoct, pokud jednomu z nás dojdou nápady.

Vysoká spolehlivost

Svět a život jsou nepředvídatelné. Stát se může cokoliv. Protože úzce spolupracujeme, jsme vzájemně zastupitelní. Kdyby se cokoliv stalo, nenecháme vás a váš projekt na holičkách. Vždy ho včas a v dojednané kvalitě dokončíme.

Poslechněte si nás

V rozhovoru pro Český rozhlas jsme si povídali o digitálních technologiích. Lidé nám často říkají, že máme příjemný hlas. Souhlasíte?

Kniha, která nás inspiruje

Naši životní cestu a příběh ovlivnilo několik knih. Jedna z nich ale vyčnívá nad ostatními. Je to Inspirace Baťa od Gabriely Končitíkové.

Knihu doporučujeme všem, kdo pokukují po podnikání, ale prozatím nenašli odvahu se do toho pustit. Je psaná skvělým čtivým stylem a pomůže vám ujasnit si pracovní i životní priority.

V hektické době, která není vždy růžová, nám tato kniha slouží jako morální kotva a kompas. Existuje i podcastová série na motivy této knihy. Pokud raději posloucháte, přikládáme odkaz na podcast.

Chci podcast

„Strach zabil více životních snů než byrokracie a nedostatek kapitálu.“ Tomáš Baťa