Zpět
Banner: Děti ve spárech sociálních sítí: Dopamin, spánek a energeťáky

Děti v pasti sociálních sítí a energeťáků

digitální dětství digitální rodičovství sociální sítě

Sociální sítě jsou miliardový průmysl, který bez servítek usiluje o pozornost dětí a narušuje jejich tělesné zdraví i duševní pohodu. Pomozme jim ubránit se neférovým a záludným mechanismům.

Pokud jste rodič, máte zájem dostat sociální sítě pod kontrolu a chcete zavést bezpečnější a zdravější digitální pravidla, setkáte se s vlnou vzdoru. Abyste ji ustáli, budete potřebovat dostatek argumentů a odpovědí. Věříme, že je najdete v tomto článku.

Když neplatíme penězi: ekonomie pozornosti

Rohlík, žvýkačka, mobil, jízdenka. Nic z toho není zadarmo. Musíme si to koupit a zaplatit penězi. Určitě jste si ale všimli, že na internetu za spoustu věcí platit nemusíme. Typicky jsou to naše účty na sociálních sítích.

Jedno vousaté moudro tvrdí, že naše účty nejsou zdarma. Jen za ně neplatíme penězi, ale svou pozorností a daty, která o sobě odevzdáváme.

Další moudro tvrdí, že pokud za něco nemusíme platit, my jsme produktem, který se dále přeprodává. Tyto mechanismy bývají označovány jako ekonomie pozornosti. Je to právě naše pozornost, která je hnacím motorem digitálních průmyslů a sociálních sítí. K jejímu získání a udržení se využívá celá řada technik.

Baner: Ekonomie pozornosti

Užitečné i záludné algoritmy

Kdybychom se na internetu a sociálních sítích měli probírat vším obsahem, než objevíme to, co nás skutečně zajímá, přestalo by nás to rychle bavit. Objem nežádoucího obsahu, kterým bychom se museli brodit, by byl neúnosný. Také proto vznikly doporučovací algoritmy, tedy predikce a doporučení toho, co nás s velkou pravděpodobností zajímat bude.

Doporučovací algoritmy určují, co máme vidět, co se nám má zobrazit a naopak: co má zůstat mimo naši pozornost. Pokud se k nám jako uživatelům dostává obsah, který si získá naši pozornost, máme důvod se na sociální síť vrátit.

Dalším faktorem je, že se děti na sociální sítě vrací, aby zde naplnily své základní potřeby. Potřeba sounáležitosti, uznání nebo třeba i seberealizace. To vše sociální sítě dovedou suplovat. Pomocí lajků, zájmových skupin a dalších nástrojů. Způsob fungování sociálních sítí je také spojený s tím, co se nám odehrává v hlavě a těle.

Dopamin, odměny a motivace

Dopamin je chemická látka, která je mj. spojena s naší motivací. Téma dopaminu by vydalo na samostatný vědecký článek. Ale zjednodušeně řečeno: pokud náš mozek chce nebo potřebuje, abychom něco dělali, podporuje nás k tomu právě dopaminem. Motivuje nás. Odměňuje nás.

Pokud nás nějaká činnost baví, je nám při ní dobře, máme tendenci ji vykonávat opakovaně. To údajně v historii lidstva sehrálo důležitou úlohu, abychom nevymřeli, jedli, rozmnožovali se atp.

Rozlišujeme mezi tzv. levným dopaminem a drahým dopaminem. Když uběhneme delší vzdálenost než včera, máme informaci, že se nám trénink vyplatil. Máme motivaci zítra zkusit zase o kousek víc. To je drahý dopamin. Levný dopamin bývá naproti tomu spojován právě se sociálními sítěmi, které ho umí využívat.

Baner: Dopamin

Nefér design sociálních sítí

Sociální sítě jsou vytvořeny tak, aby nám dopamin vyplavovaly. Přidáme příspěvek. Algoritmy ho ukážou někomu, komu by se mohl líbit a dá nám s velkou pravděpodobností lajk. Lajk je v tomto případě odměna. To je ten důvod, proč to celé děláme. Navíc se nám při čekání na lajky vyplavují další hormony.

Dalším příkladem je situace, kdy objevíme bezva video, které nás pobaví. Zábava je pozitivní emoce. Je to příjemné. Tedy další odměna. A abychom těchto odměn posbírali co nejvíce, strávíme na sítích celé hodiny.

Dalším problémem je, že dopaminu nemáme neomezeně mnoho. Pokud si ho vyčerpáme, vyčerpáme si dočasně i motivaci. Pokud svoji dávku dopaminu vyplýtváme na sociálních sítích, jen obtížně pak plníme úkoly, ke kterým potřebujeme pozornost a vnitřní motivaci.

V odborných zdrojích se také objevuje souvislost mezi užíváním návykových látek a dopaminem, který nás podporuje je užívat. Údajně z toho důvodu, že je nám užívání těchto látek příjemné. Je to tedy jedním z faktorů, proč vznikají závislosti.

Proč kvůli modrému světlu špatně spíme

Už víme, že dopamin nás ponouká trávit čas na sociálních sítích. Pokud se před spaním věnujeme displeji, nevědomě si snižujeme kvalitu spánku. Prvním, vcelku známým důvodem, je tzv. modré světlo. Modré světlo je standardní složkou denního světa. Je to část viditelného spektra světla s krátkou vlnovou délkou a vysokou energií. Modré světlo, které vyzařují displeje a obrazovky, nám mohou kvalitu spánku snižovat z toho důvodu, že náš organismus dezorientují.

Přirozené modré světlo přes den je v pořádku. Ale pokud jsme u jeho umělého zdroje později večer nebo v noci, je z toho náš biorytmus zmatený. Chtěl by jít spát, ale dostává informaci, že je den. Právě proto, že se jedná o významnou složku denního světla.

Místo toho, aby se naše tělo aktivně připravovalo na spánek a vyprodukovalo dostatek melatoninu. Hladina melatoninu v krvi se za normálních okolností zvyšuje po nástupu tmy a vrcholí uprostřed noci, abychom spali. Pokud tyto přírodní mechanismy dobře nefungují, máme problémy s nespavostí a kvalitou spánku.

Proti umělému modrému světlu se dá bojovat různými způsoby. Digitální zařízení nebízí režimy displeje, které ho tlumí nebo existují speciální brýle, které mají za úkol toto světlo eliminovat. Tím ale všechny problémy nekončí. Pokud totiž nezískáme energii spánkem, musíme ji získat někde jinde.

Baner: Spánek

Energeťáky, sladidla a kofein

Velkým trendem ve světě dětí jsou energetické nápoje. Nezřídka je dětí objeví přes herní youtubery, kteří vysílají, jak hrají hry a u toho tyto nápoje popíjí. Z naší zkušenosti, kdy děláme lekce pro žáky ve školách, víme, že i na malá města a obce tento fenomén pronikl v plné síle.

Dokonce některé obchody poblíž škol podbízí energeťáky dětem v dostupných regálech hned u vstupu. Slyšeli jsme i historku, že když rodiče vedli svého náctiletého syna k omezení energeťáků, chtěl do školy nosit alespoň lahev od energeťáku naplněnou vodou, aby si nepřipadal podivně.

Poutač: Facebook

Přidejte se k nám!

Rádi objevujete digitální svět a chcete získat více tipů? Staňte se součástí skupiny Digitální doteky na Facebooku, aby vám nic nového neuteklo. Pojďme být v kontaktu!

Chci do komunity

Nejvíce problematické je nadužívání těchto nápojů pro dětský organismus. Složení energeťáků je rozmanité, ale zpravidla obsahují dvě významné složky: sladidla a kofein. Stejně tak jsou různé jejich vlivy na organismus. Pokud se dobře nevyspíme, naše tělo hledá nakopávače a rychlou energii. I kvůli umělému modrému světlu a nekvalitnímu spánku mohou děti energeťáky více vyhledávat a mít na energetické nápoje chuť.

A naopak, pokud si energetické nápoje s cukrem a sladidly dají odpoledne nebo večer, mohou se dostat do situace, kdy chtějí jít spát, ale jejich tělo běží na plný výkon. Nezapomínejme také na kofein, který v těchto nápojích bývá a má tendenci oddalovat únavu. Do této kombinace připočítejte i sníženou hladinu melatoninu kvůli umělému modrému světlu.

Těmito návyky si mohou děti přivodit spánkový dluh, kterého se obtížně zbavují. A do školy přichází jako zombíci se sklopenou hlavou.

Mějte připravené argumenty

Pálí vás, že mají děti v ruce mobily nebo plechovku od energeťáku častěji, než byste si přáli? Pokud chcete nastavit pravidla, která budou děti brát vážně a respektovat, budete potřebovat dostatek argumentů a být dobře zorientovaní. Nejsme lékaři, ani si na ně nehrajeme. Přinášíme vám ale na jedno místo naše myšlenky a souvislosti, kterých si všímáme.

Digitální technologie i naše těla jsou extrémně komplikované mechanismy, které se mohou ovlivňovat více, než se na první pohled zdá. Proto věříme, že tento článek vám poslouží alespoň jako odrazový můstek pro další bádání.

Není na místě se na děti za jejich návyky zlobit. Svým způsobem jsou obětmi miliardových průmyslů, kterým se neumí dobře bránit. My dospělí jsme tady od toho, abychom jim pomohli a ukázali cestu. Držíme palce!

Předchozí článek Další článek