Už několik měsíců jsme v týmu Národního pedagogického institutu (NPI), kde se podílíme na tvorbě vzdělávacího kurzu pro sborovny. Hlavním tématem kurzu je kybernetická bezpečnost. Učitelé mohou díky tomuto kurzu ochutnat, co všechno se pod pojmem kybernetická bezpečnost skrývá, a co s ním v rámci školy souvisí. Od správy hesel, přes odcizené přihlašovací údaje do školního systému až po kyberšikanu.
Účastníci kurzu mají jedinečnou příležitost zamyslet se nad kybernetickou bezpečností celé školy i žáků a uvědomit si, že je to téma, ke kterému může kdokoliv přispět troškou do mlýna. A to nejen svým uživatelským chováním, ale také ve výuce.
Ukazujeme si, že kybernetická bezpečnost není jen o tvrdých technických dovednostech, ale také o těch měkkých a sociálních. Právě část zaměřenou na měkké dovednosti tvořila organizace Jules a Jim, z.ú., a my jsme od začátku nadšení jejím neotřelým přístupem a konceptem dovedností pro digitální wellbeing žáků. Věří, že posilováním digitálních dovedností mohou žáci předcházet rizikovým jevům na internetu.
Kurz je koncipován jako práce s příběhy ze školního prostředí, které jsou doplněné o výklad a pracovní listy. Vybrané pracovní listy pak učitelé mohou využít ve svých hodinách. V současné době přípravy kurzu vrcholí, probíhá jeho testování pod hlavičkou NPI ve sborovnách a brzy prozradíme více!
Máme pro vás tip!
Hledáte způsob, jak žákům pomoct osvojit si zdravé a bezpečné návyky při používání digitálních technologií? Ať už se jedná o sociální sítě, hry, ale i základní uživatelské dovednosti, můžete si prohlédnout naši nabídku vzdělávacích programů:
- Cesta do světa Kyberpohádek
- Františkovo digitální dobrodružství
- Kdo hacknul Josefínu
- Útěk ze světa dopaminu
- Štít proti kyberšikaně